Öğretmenler Forumu | Eğitim
Eylül 30, 2016, 08:33:18 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  

Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: Moğollar Türk müdür?  (Okunma Sayısı 24771 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
figen
Ziyaretçi
« : Ağustos 09, 2007, 03:39:51 ÖS »

    Deguignes, Zeki Velidi Togan gibi bazı tarihçiler Türklerle, Moğolların kardeş kavim olduğunu ve aynı ırktan iki esas kütlesini oluşturduklarını ileri sürerler.Togan, Cengiz'in Türk kökenli olduğunu da iddia eder.Bu görüşe en sert tepki İbrahim kafesoğlu'ndan gelmiştir. Ona göre her iki milletin belirli bir tarihten sonra, aynı coğrafyada faaliyet göstermeleri ve atlı göçebe kültüre mensup olmaları sebebiyle kültürel ve sosyal benzerlikleri bulunmaktadır. Ancak her iki ırkın fiziksel görüntüleri ve dilleri farklıdır. Kafesoğlu, Cengiz Han' ın da Türk kökenli olmadığını ırken moğol olduğunu ortaya çıkarmıştır. Moğollar ve Cengiz Han türk ırkına mensup değillerdir.

     Moğolların en zarar verdiği kesim Müslüman devletler oldu. Tarihçiler Moğol istilasının İslam dünyasındaki ilmi ve kültürel gelişmeyi sona erdirdiği ve kendi kabuğu içine çekilmeyi meydana getirdiğini söylerler. Gerçekten de Moğollar, özellikle yerleşik Müslüman devletlere büyük zarar vererek, Maveraünnehir ve Bağdat gibi yerlerdeki medeniyetin ortadan kalkmasına sebep oldular.

    Moğolların, Türk tarihine en büyük tesiri ise türk boylarının gördükleri baskı sonucu ana yurtları Orhun bölgesinden ayrılıp önce Maveraünnehir; sonra da Kafkasya, İran ve Anadolu' ya gelmeleridir. Moğollar Türkleri Anadolu' da da rahat bırakmadılar, Kösedağ' dan sonra Orta Anadolu' daki Türkmenler batıya doğru sürüldü ve yerlerine Moğol aşiretleri yerleşti. Ancak bu durum Türk tarihinin gelişimine önemli bir etki yaparak Batı Anadolu' nun Türkleşmesine ve Osmanlı İmparatorluğu' nun tarih sahnesine çıkmasına sebep oldu. Tarihin garip bir cilvesi ise Türklerin anayurdunun bugün Moğolistan olarak anılmasıdır.

Kayıtlı
Bilge Tonyukuk
Sr. Member
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 266


Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 09, 2007, 08:04:35 ÖS »

Teşekkürler hocam verdiğiniz bilgiler için. Ben Cengiz Han'ı Türk hükümdarı zannediyordum.
Kayıtlı

"Türk Oguz begleri budun eşiding: Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artatı [udaçı erti]?"
figen
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 09, 2007, 11:30:05 ÖS »

rica ederim Smiley ben de daha önceden öyle bılıyordum sizin de öyle sandığınızı düşünerekten aktarayım dedim Wink
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 11:38:37 ÖS Gönderen: gamze-i nur » Kayıtlı
omeryilmaz
Newbie
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 43Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ağustos 12, 2007, 01:39:24 ÖS »

mogollar turk degildir, tesekkurler gamze-i nur. şu dunyadaki butun irklari kendimizden turedigi sacmaligindan zaten ne zaman vazgececegiz bilmiyorum. eski geri kafali tarihcilere sorsaniz butun irklarin atasinin turk oldugunu soylerler zaten..
Kayıtlı
figen
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ağustos 12, 2007, 08:00:58 ÖS »

önemli değil.işin kötü tarafı tarihçiler bir tarafa Atatürk de 1930'lu yıllarda "Güneş Dil Teorisi" adı altında birçok yabancı kelimenin Türkçe'den türediğini dile getirmesi olmuş bana göre.Atatürk gibi deha diye nitelenebilecek bir liderin bunu ortaya atması düşündürücü.Gerçi bunu önyargılı olmadan o dönemin şartları gözönünde tutularak değerlendirilmeli mi bilmıyorum.Millet ağır yüklerini taşıdığı birçok savaş atlatmış; bunun ağırlığı altında moralmen çökük halkı ayakta tutabilmek, onlara manevi destek vermek için mi çıkarılmış?! ama yine de trajikomik bir durum Undecided
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2007, 12:09:07 ÖÖ Gönderen: gamze-i nur » Kayıtlı
yedincigün
Full Member
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 157


Söğüt'ün olsun yeter. Sınıf Öğ.


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ağustos 13, 2007, 05:05:14 ÖÖ »

arkadaşlar avrupalıların dedesinin attila olduğunu düşünüyorum. avrupada bir millet yokken  kavimler göçü ortalığı birbirine katmış.Smiley

ama şu anda kendini türk olarak tanımlayanlarla başka milletler  arasında bir fark göremiyorum. hep menfaat hep menfaat.
millet deyince akla yaşantı biçimi, kültür geleceğine göre değerlerimizde bir aşınma var.
Kayıtlı
figen
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 13, 2007, 09:01:25 ÖS »

yapma be abicim Undecided nasıl Avrupa' da bir millet olmaz Roma İmparatorluğu yok muydu.Avrupa Hun devletii Asya'dan yapılan göçler sonucunda ortaya çıkmadı mı.Kavimler göçü sadece olağan düzeni bozmakla, değişime uğramasına sebep oldu.İnsanın olduğu her yerde menfaat var insanı duygular milleti nitelemek için yeterli mi sence.son dediğinde haklısın dejenere olmak da üstümüze yok.Hangi kültür baskınsa diğerini ezmekde oldukça başarılı üzgünüm...
Kayıtlı
yedincigün
Full Member
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 157


Söğüt'ün olsun yeter. Sınıf Öğ.


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ağustos 14, 2007, 02:07:59 ÖS »

hocam roma imparatoruğu tamam da ostrogot, vizigot , vandal, gandal, skandal:) kavimleri yok mu avrupada o çağda. attila avrupanın atasıdır demekle onun alt üst etmesiyle milletlerin çekirdekleri atılmıştır demek istedim.o zamanlarda millet vasfını kazanmış bir topluluk var mı. ben bilmiyorum. bilgilendirirseniz sevinirim.
Kayıtlı
figen
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ağustos 14, 2007, 09:04:38 ÖS »

ok şimdi anladım. ne bileyim avrupalıların atasıdır deyinde sankı daha önce orda yaşamış etnık grupları yok saymışsınız gibi geldi. şimdi anlaşıldı Wink uniter , millet olma kavramı o dönemlerde yok tabi. mlletlerin oluşumu daha cok sonraları ihtilaller sonrasında 14 yy. sonraları oluşuyor.
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2007, 02:50:39 ÖS Gönderen: gamze-i nur » Kayıtlı
elma
Newbie
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 28

var olma sebebi...


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Eylül 10, 2007, 09:12:43 ÖS »

oğuzlar varken moğollar varmıydı?
Kayıtlı

elma
figen
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Eylül 10, 2007, 09:22:03 ÖS »

tam bir bilgiye sahip olmasam da  büyük ihtimalle vardır hocam. aynı coğrafyada yaşadıklarını bir de moğol istilasıyla Anadolu'ya göç eden Türklerin içinde oğuzların da olduğunu düşünürsek aynı dönemlerde yaşamış olmaları kuvvetle muhtemel.. Undecided
Kayıtlı
figen
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Eylül 10, 2007, 09:24:46 ÖS »

bu arada bir brandaşım sitede görmekten çok mutlu oldum.pek bizden kimse yoktu. kendimi yalnız hissetmeye başlamıştım Embarrassed aramıza hoş geldiniz Cheesy
Kayıtlı
Küçük Prens
Sr. Member
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 313Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Eylül 10, 2007, 09:33:43 ÖS »

ben de bir dip not veriyim: Türkçemiz‚ kaynağına göre de Ural-Altay Dil Ailesi’nin Altay koluna bağlıdır. Bugün dünya dilleri arasında dilimize en yakın dil Moğolca’dır. Sözcük hazinesi‚ çekim ekleri ve kişi zamirleri bakımından Türkçe ile Moğolca arasında büyük benzerlikler vardır.(Türkolog Erdoğan Saracoğlu )
Kayıtlı

İnsan her zaman kahraman olamaz ama her zaman insan olabilir.
figen
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Eylül 10, 2007, 10:17:37 ÖS »

öğrendiğimiz iyi oldu arkadaşım. teşekkürler. zaten kardeş alanlar sayılırız değil mi Wink Cheesy
Kayıtlı
Küçük Prens
Sr. Member
****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 313Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Eylül 10, 2007, 10:19:11 ÖS »

tabi ki  Wink
Kayıtlı

İnsan her zaman kahraman olamaz ama her zaman insan olabilir.
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Edebiyat Edebiyat tarih kadın Sağlık online test tatli tarifi KPSS Sağlık test soru Edebiyat Yemek Tarifleri Yemek Tarifleri Teknoloji Sağlık yemek tarifleri yemek tarifleri kadın sarkı sozleri kadın ev dekorasyonu saglik kpss, ders Edebiyat diyet,zayiflama kadin moda sitesi dantel
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!